Pentru a doua oară în doi ani, Villarreal călătorește la Zamora pentru Copa del Rey. Este de așteptat oare o victorie ușoară? Villarreal nu se odihnește nici în timpul pauzei internaționale, dar poate afecta acest lucru în vreun fel meciul lor de cupă?

O ocazie norocoasă pentru Villarreal?

În sezonul 2020/21, Villarreal a vizitat Zamora și a câștigat cu 4-1, ajungând până în sferturile de finală ale Copa del Rey. Nu acesta a fost norocul lor în acel sezon, ci faptul că au câștigat Liga Europa. Au învins echipa Manchester United în finală, astfel că este un semn bun pentru ei că joacă din nou cu Zamora în Cupa Spaniei.

De ce joacă acum?

Întrebarea este justificată, deoarece a doua rundă a Copa del Rey are loc între 5 și 7 decembrie. Dar Villarreal trebuie să recupereze un meci din Europa League pe 6 decembrie împotriva lui Maccabi Haifa. Meciul a fost anulat din cauza escaladării conflictului israeliano-palestinian. Întâlnirea cu Zamora va fi primul meci pentru Marcelino, care a plecat de la Olympique Marseille, și își dorește o victorie de debut.

Jucători importanți absenți

Pauza internațională poate agita șansele, iar situația lui Marcelino nu este ușurată de faptul că nu poate baza pe Ben Brereton, Aïssa Mandi, Ilia Akomach, Filip Jörgensen și Íker Álvarez. La aceștia se adaugă Denis Suárez, Alfonso Pedraza, Francis Coquelin și Alex Sorloth, astfel că din lot nouă jucători nu vor putea fi utilizați. Ce înseamnă asta pentru titulari? În ceea ce privește linia de atac, doar Gerard Moreno și José Luis Morales pot fi utilizați, nu au înlocuitori.

Zamora Villarreal
Daniel Parejo (Foto: Saolab Press/Shutterstock.com)

La mijlocul terenului pot juca toți cei din formația de start obișnuită. Din apărare, fundașul central Mandi și fundașul din stânga Pedraza nu pot fi utilizați, dar înlocuirea lor poate fi rezolvată. Primul portar, Jörgensen, de asemenea, nu joacă. Probabil Pepe Reina va intra în locul lui, singura problemă este sectorul ofensiv, dar chiar și acolo, vor fi Moreno și Morales pe teren timp de 90 de minute?

Are Zamora o șansă?

Văzând că mai mulți atacanți de la Villarreal lipsesc, nu ne așteptăm totuși la o victorie cu 6-7 goluri din partea oaspeților. Zamora s-a descurcat bine și acum doi ani, acum ne așteptăm la ceva similar din partea lor. Marcelino preferă o apărare mai dură, la OM fanii au avut o problemă cu el, echipa nu a jucat spectaculos (dar au câștigat).