Georgia se află înaintea unui meci istoric, și se pregătește pentru cel mai mare succes al său, în timp ce grecii vor să-și impună superioritatea pe hârtie la Tbilisi, dar nu le va fi ușor în fața a 50.000 de fani fanatici.

Georgia: S-ar putea ca Kvaratskhelia să se întoarcă

Ne așteptam la o confruntare mult mai mare între Georgia - Luxemburg din barajul de calificare. Cea mai mare vedetă a gazdelor, Khvicha Kvaratskhelia, a fost suspendat, dar echipa mini-statului nu a reușit să profite de ocazie, neavând nicio șansă clară de gol în prima repriză, în timp ce georgienii au deschis scorul prin golul lui Zivzivadze. Georgia a dominat în întregime la Tbilisi în fața celor 50.000 de spectatori, iar soarta calificării s-a decis la începutul reprizei secunde. La un moment dat, un jucător luxemburghez a fost eliminat, iar gazdele nu au reușit să amenințe poarta adversarului până atunci, dar apoi georgienii și-au mărit avantajul prin încă un gol marcat de Zivzivadze.

„Suntem doar la jumătatea drumului” – a declarat Zivzivadze după meciul de joi. "Acum trebuie să ne îndeplinim misiunea."

În Georgia sunt conștienți că acest lucru nu va fi suficient împotriva Greciei, la fel cum știu că și finala, care va decide participarea la Euro, se va juca tot la Tbilisi. Vor avea nevoie de cea mai bună formă a lor, norocul fiind că Khvicha Kvaratskhelia se poate întoarce după suspendare. Starul de la Napoli a avut peste o săptămână pentru a se odihni înaintea meciului, fiind conștient de importanța acestui meci. După separarea de Uniunea Sovietică, Georgia ar putea acum să se califice pentru prima dată la un turneu internațional. Naționala a obținut cel mai mare succes în era sovietică, când din 1982 au fost incluși în echipă mai mulți jucători georgieni alături de ucraineni.

Rugby-ul georgian: Țara, cunoscută în principal pentru luptătorii săi și halterofilii, a decis să încerce un sport cu mingea bazat pe contact fizic, devenind un participant constant la Campionatul Mondial de Rugby, Georgia fiind în prezent în primele 15 echipe din lume. Membrii echipei naționale joacă în una dintre cele mai bune campionate din lume, așadar sunt cu adevărat o forță în această disciplină sportivă.

Willy Sagnol poate aborda meciul decisiv cu cel mai puternic lot al său. Chiar și antrenorul francez a subliniat că au câștigat și au făcut o treabă bună, dar nu au jucat perfect. Mai este loc de îmbunătățiri în jocul echipei. Apărarea nu a avut probleme mari, dar cu siguranță grecii vor reprezenta o forță ofensivă mult mai serioasă decât echipa națională a Luxemburgului. Un alt aspect este că georgienii trebuie să fie mai percutanți în atac, deoarece apărarea greacă a fost capabilă să oprească atacuri chiar și de la jucători precum Kylian Mbappé.

Grecia: Victorie ușoară în semifinală

Meciul Grecia - Kazahstan a decurs atât de ușor, încât puteau să dea deja fluierul de pauză, deoarece elenii conduceau cu 4-0 la pauză. Echipa kazahă a fost complet depășită, abia a avut ocazii de gol, fiind complet subordonată, în timp ce grecii controlau evenimentele pe teren propriu, putând spune că au jucat cel mai bine exact în momentul potrivit, iar acest nivel minim trebuie menținut și împotriva Georgiei.

Pronostic Georgia - Grecia

Ceea ce ar putea avea valoare în acest play-off sunt cartonașele galbene! Acesta ar putea fi un meci tensionat, georgienii nefiind deloc reticenți împotriva Luxemburgului, iar dacă meciul nu se desfășoară așa cum își imaginează în fața propriilor suporteri, acesta ar putea deveni un meci extrem de tensionat. Deocamdată nu au fost stabilite cote, dar în momentul în care oferta va fi actualizată, merită să pariezi pe opțiuni de peste 4.5 sau 5.5 de cartonașe. Până atunci, există opțiunea interesantă pentru ambele echipe să marcheze (2.02).