Argentina a câștigat ultima oară Cupa Libertadores în 2018, de atunci au fost deja trei finale braziliene la rând, iar a patra a fost împiedicată de finalistul acestui an, Boca Juniors. Oare echipa argentiniană, cu un joc minimalist, poate ajunge pe tron și învinge echipa Fluminense?

Boca Juniors: Au mers pe jos până în finală

Când am scris înainte de optimi că drumul Boca Juniors este pavat până în semifinale, nu ne gândeam neapărat că vor ajunge în finală cu un joc absolut minimalist, cu multe meciuri fără goluri, dar în final acesta a fost scenariul. Am urmărit drumul clubului până în finală, ca și cum am fi simțit că anul acesta ar putea avea o șansă la un mare succes, după ani de suferință.

În primele 30 de minute, au avut o singură ocazie, din care Nacional aproape a marcat un gol. Probabil, dacă Luis Suárez ar fi fost atacantul lor, ar fi fost gol, dar Ramírez a trimis mingea în bara, iar portarul celor de la Boca Juniors a prins-o. De ce merită să te uiți la acest rezumat? Pentru că nu vei crede ceea ce vezi. Acestea au fost cele mai bune momente ale meciului.

în meciul retur, Boca Juniors s-a calificat.

Boca Juniors a jucat două meciuri de care nu poate fi mulțumită, dar cu ce au început sferturile de finală împotriva lui Racing? Cu un meci fără goluri. Nici în meciul retur nu s-a marcat, așa că după 180 de minute fără goluri, lovituri de departajare au decis. Este greu de definit dacă Boca Juniors este o echipă bună pe baza acestor rezultate, deoarece doar obiectivul este în față, că trebuie să joace în finală, așa s-au prezentat și la semifinalele mult mai puternice împotriva Palmeiras. Nu vei fi surprins când spunem că în meciul tur nu s-a marcat, ar fi fost o minune pe baza tendințelor dacă meciul nu s-ar fi terminat cu 0-0. Acest lucru a favorizat din nou brazilienii, din cauza meciului retur de pe teren propriu.

Acest lucru ar fi putut fi gândit și de jucătorii Palmeiras, de aceea au acceptat remiza în Argentina, însă au calculat greșit, deoarece în meciul retur Boca Juniors a mizat din nou pe faptul că vor marca un gol, apoi vor parca autobuzul în fața porții. Acest lucru s-a realizat absolut, Edinson Cavani a deschis scorul, apoi în a doua repriză terenul s-a înclinat atât de mult încât Palmeiras a lansat 14 șuturi în 45 de minute, apoi mingea a fost la ei 70% din timp, cu mare greutate au egalat, dar cu lovituri de departajare Boca Juniors s-a calificat din nou (din toate cele trei dueluri, sunt foarte puternici mental).

Fluminense o face în sfârșit?

Când se vorbește despre Fluminense, încă se aduce în discuție Roberto Rivellino, ca cel mai bun jucător al clubului. Nici cu el nu au reușit să câștige Cupa Libertadores, la fel cum nimeni nu a ajuns atât de departe în competiția internațională cu clubul. Pentru Fluminense, aceasta este o oportunitate uriașă, mai ales că cluburile braziliene domină cu superioritate cupele sud-americane de ani de zile, domină la toate nivelurile, așa că sunt favoriți și în această finală. În lotul lor sunt multe fețe cunoscute, sunt ca o echipă de bătrâni: Marcelo, Felipe Melo, Fábio, Marlon, Ganso și Germán Cano.

Însă clubul nu este cunoscut în prezent mai ales pentru ei, ci pentru Fernando Diniz. Antrenorul naționalei braziliene, care ne-a adus Dinizismul, un nou stil de joc, despre care s-a vorbit mult în ultimele luni, nu degeaba. Datorită sistemului de joc, Fluminense se pregătește pentru cel mai mare succes din istoria sa.

Acest sistem este mai elegant și estetic, dar totuși riscant, mai ales din cauza ieșirii cu mingea, deoarece dacă se face o greșeală în pasele scurte, adversarul pedepsește sever pierderea mingii. Ceea ce face Diniz și echipa sa este asumarea unui risc extrem. Joacă astfel încât toată lumea este în jurul mingii, lăsând astfel zone mari libere în restul terenului.

Avantajul terenului propriu

Finala se joacă pe legendarul Maracanã, care este chiar casa lui Fluminense, așa că echipa braziliană va juca pe teren propriu, ceea ce este un avantaj serios. În plus, din cauza Dinizismului, jocul Fluminense este cel care favorizează marcarea golurilor. În acest sens, echipa argentiniană este foarte puternică, mai ales că și ei au jucători experimentați, trebuie doar să ne gândim la Edinson Cavani, Sergio Romero, Luis Advíncula și Frank Fabra.

Dacă ne uităm la loturi, cele două echipe sunt foarte similare, cu fundași experimentați și cu experiență internațională semnificativă, atacanți excelenți și mijlocași tineri. Cu toate acestea, vor fi absenți de ambele părți, ambii fundași centrali și căpitani de echipă (Marcos Rojo și Nino) nu pot fi utilizați, în timp ce printre atacanți, la Boca, Darío Benedetto va rata finala. După cum am menționat, este probabil ca argentinienii să nu se arunce cu capul în zid, să se străduiască pentru o finală cu puține goluri, dar chiar și așa, Fluminense este favorit. Cu toate acestea, nu există o mare valoare în victoria lor, mai bine să pariați pe multe cartonașe galbene.