Super Bowl-ul este punctul culminant al fiecărui sezon NFL din mai multe motive. Despre show-ul de la pauză nu mai este nevoie să vorbim, acesta fiind deja legendar.

Super Bowl legendar: Patriots vs. Seahawks 28:24

Pe 1 februarie 2015, Phoenix a fost gazda finalei Super Bowl. Aici s-au întâlnit echipele New England Patriots și Seattle Seahawks. Aceasta este, de asemenea, povestea unei ofensive de vârf (Patriots) în fața celei mai bune apărări (Seahawks) din fotbalul american.

Meciul a început strâns, astfel încât după primul sfert scorul era încă 0:0. Cine spera la mai multe puncte, a primit recompensa în al doilea sfert.

New England, cu touchdown-ul lui Brandon LaFell, a preluat conducerea, care a fost egalată de Marshawn Lynch cu o alergare de 3 yarzi. Conducerea repetată a Patriots a fost egalizată de Chris Matthews din Seattle cu două secunde înainte de pauză.

După show-ul de la pauza Super Bowl, în cele din urmă Seahawks a luat avânt. Field goal-ul lui Steven Hauschka și touchdown-ul lui Doug Baldwin păreau să încline balanța meciului în favoarea Seattle.

Dar Patriots revine. Touchdown-urile lui Danny Amendola și Julian Edelman în al patrulea sfert rezultă într-o conducere de 28:24.

Ceea ce se întâmplă după aceea este deja istorie. Seahawks ajunge încă o dată în zona roșie a adversarului înainte de final. Trebuie să se ia o decizie la linia de gol – pasă sau alergare? Seahawks face o alegere proastă.

În loc să-i dea mingea lui Marshawn Lynch, Russell Wilson încearcă o pasă în endzone. Acest lucru l-a chemat și pe Malcolm Butler în plan, care anterior era mai degrabă necunoscut în rândurile Patriots.

Deodată, cu o interceptare, a devenit marele erou al suporterilor.

Super Bowl, lupta defensivă: 49ers vs. Bengals 20:16

San Francisco 49ers și Cincinnati Bengals s-au înfruntat în finala Super Bowl XXIII în 1989. În stadionul Joe Robbie din Miami, s-au întâlnit a doua cea mai bună echipă din NFC și cea mai bună echipă din AFC.

În prima jumătate, s-au putut admira calități defensive excelente. Nicio echipă nu a cedat niciun centimetru în lupta grea, astfel încât după 30 de minute și două field goal-uri, scorul era 3:3.

Chiar și în al treilea sfert, apărarea a dominat mai întâi. Ambele echipe au marcat un alt field goal, rezultând un scor de 6:6.

Stanford Jennings a prins un kickoff și a dus mingea înapoi în endzone, traversând întregul teren. A alergat în total 93 de yarzi. 13:6 pentru Bengals!

Atunci a venit momentul legendarului quarterback, Joe Montana, care a pasat mai întâi lui Jerry Rice. Viitorul MVP al Super Bowl a egalat jocul pentru 49ers. Cu field goal-ul lui Jim Breech, Bengals a preluat din nou conducerea, astfel încât Montana a mai avut doar trei minute.

În cele din urmă, acest lucru a fost suficient. Cu unsprezece jocuri, 49ers a parcurs 92 de yarzi. Cu o pasă de 10 yarzi către John Taylor, San Francisco a învins în cele din urmă definitiv Cincinnati. Meciul s-a încheiat cu 20:16.

Revenire incredibilă în finala Super Bowl: Patriots vs. Falcons 34:28 OT

Cea mai mare revenire Super Bowl nu a avut loc cu mult timp în urmă. În 2017, New England Patriots s-a înfruntat cu Atlanta Falcons. Tom Brady și echipa sa au început prost.

În primul sfert nu era încă o problemă mare. Acesta s-a încheiat cu 0:0, ceea ce, luând în considerare capacitățile ofensive ale celor două echipe, a surprins deja câțiva experți.

Al doilea sfert a fost în cele din urmă un măcel. Un touchdown alergat, unul prins și unul returnat după o interceptare, plus punctele extra, au stabilit scorul la 21:0.

Cu toate acestea, Stephen Gostkowski, a marcat primele puncte cu două secunde înainte de finalul primei jumătăți, schimbând scorul la 21:3.

Scorul de 28:3 în al treilea sfert, aparent stabilind situația definitiv. Dar acesta a fost departe de adevăr, pentru că Patriots și Tom Brady nu ar fi fost legendele care sunt astăzi, dacă ar fi renunțat pur și simplu.

În schimb, cu primul său touchdown, James White s-a apropiat la 28:9. Gostkowski a ratat punctul extra și a dezamăgit din nou toți fanii Patriots. Cu toate acestea, a reușit un field goal de 33 de yarzi în al patrulea sfert.

Dar încă erau cu 16 puncte în urmă. Mai erau 5:56 minute pe ceas când Danny Amendola a marcat următoarele puncte (28:20) cu un pas de 6 yarzi de la Brady, pentru că transformarea de două puncte a fost reușită.

Cu acest avânt, Patriots a încercat din nou totul. Cu quarterback-ul lor, au realizat imposibilul. Cu nouă jocuri, au parcurs 90 de yarzi pe teren și în cele din urmă au ajuns la linia de 1 yard.

James White a dus mingea în endzone pentru al doilea său touchdown. Dar acest lucru nu a fost suficient, deoarece a fost necesară din nou o transformare de două puncte pentru egalare. Brady a găsit din nou pe Amendola cu pasul său, astfel încât a avut loc prelungiri.

Câștigând aruncarea monedei, Patriots a intrat din nou în ofensivă. Au ajuns în endzone-ul Falcons. În cele din urmă, James White a fost cel care a încheiat perfect revenirea în acea seară memorabilă pentru a treia oară.

Super Bowl: Giants vs. Bills 20:19

Buffalo Bills este cunoscut în Statele Unite pentru un singur lucru: patru finale consecutive de Super Bowl pierdute. Prima înfrângere a avut loc în februarie 1991, când adversarul lor a fost New York Giants.

Bills era favorit înainte de meci, deoarece tocmai câștigaseră AFC Championship Game cu 51:3 împotriva LA Raiders. Mândria echipei a fost linia ofensivă "K-Gun".

Pentru a neutraliza această forță, coordonatorul defensiv al Giants de atunci, Bill Belichick, a gândit să întărească a doua linie a apărării, permițând astfel jocul de alergare al lui Buffalo.

Tocmai jocul de alergare a fost cel care, în cele din urmă, a adus primul touchdown pentru Bills prin Don Smith. Bills conducea cu 12:3. Dar înainte de pauză, New York a reușit să revină. Jeff Hostetler l-a găsit pe Stephen Baker în endzone, astfel încât scorul a devenit 12:10.

Alte alergări de touchdown în al treilea sfert au ridicat scorul la 19:17. Următorul drive lung al Giants în al patrulea sfert s-a încheiat cu succesul field goal-ului lui Matt Bahr - 20:19.

Apoi a urmat acea scenă legendară care apare în fiecare amintire NFL. Quarterback-ul Bills, Jim Kelly, a condus echipa până la linia de 29 de yarzi a adversarului în două minute. Mai erau opt secunde pe ceas când mingea a ajuns la field goal-ul care ar fi adus prima victorie Super Bowl pentru Buffalo.

Dar jucătorul Bills, Scott Norwood, nu a reușit să valideze șutul de la 47 de yarzi. Șutul a zburat spre dreapta.

"Am vrut să lovesc bine mingea și am reușit...dar nu am reușit să-mi rotesc corespunzător șoldul în șut", a spus un Norwood dezamăgit după finala Super Bowl.

New England Patriots pierde: Giants vs. Patriots 17:14

New England Patriots a fost deja de două ori pe partea câștigătoare în istoria Super Bowl. Dar nu sunt întotdeauna cei care se pot bucura de succes extraordinar. Așa a fost și în 2008.

Campionul NFC, New York Giants, s-a întâlnit cu câștigătorul AFC, New England Patriots. Ambele francize au avut un sezon de succes, dar Patriots a intrat pe teren ca favorit, cu un avans de 12 puncte.

În Super Bowl, Patriots ar fi avut ocazia să aibă un sezon perfect și să câștige toate meciurile. Faptul că acest lucru nu a reușit în Glendale se datorează în primul rând coșmarului Pats, Eli Manning, care a fost în cele din urmă ales MVP al Super Bowl.

Pentru mult timp a fost un joc sărac în puncte, care nu a oferit prea mult. Giants a preluat conducerea cu field goal-ul lui Lawrence Tynes, care a fost răspuns de Laurence Maroney de la Patriots cu o alergare de 1 yard.

Dar acest lucru nu s-a întâmplat încă. Eli Manning a găsit cu un o pasă de 5 yarzi pe David Tyree și a readus Giants în avantaj. Brady a răspuns și a aruncat o pasă către Randy Moss. Cu 2:42 minute înainte de final, Patriots părea din nou ca învingător.

Apoi a venit Eli Manning. A condus Giants pe tot terenul în 2:10 minute. În jocul final, al 12-lea, a găsit cu o pasă de 13 yarzi pe Plaxico Burress - 17:14!

Cu 35 de secunde înainte de final, New England nu a mai avut suficient timp pentru a răspunde. Marele outsider s-a încoronat campion NFL în 2008 și a adăugat un alt capitol la istoria legendarelor finale Super Bowl.

Cover photo: Shutterstock.com/MT-R